Základní myšlenky

Listopadové události roku 1989 znamenaly sice ukončení systému totalitní vlády jedné strany a nastartovaly proces demokratizace a svobody, ale neznamenaly transformaci zákonodárných a dalších správních institucí do podoby, která by chránila, odrážela a rozvíjela potřeby obyvatel, podnikatelů a živnostníků.

Je třeba zastavit cílený proces politické centralizace a oligarchizace v oblasti ekonomické, politické i v oblasti sdělovacích prostředků (médií), který je brzdou zdravého rozvoje společnosti i státu, a tím i obrovských možností, kterými naše země disponuje. Je třeba zastavit pokusy o směrování České republiky východním směrem pod vliv Ruska.

Je třeba pokusit se nastartovat v nás všech optimismus místo pesimismu, naději místo skepse a srandu místo smutku.

Cílem Občanského liberálního hnutí je být prostorem spojení odhodlání, energie, informací, znalostí, schopností a vědomostí aktivních občanů, iniciativ, sdružení, uskupení a dalších organizací. Jejich vizí, myšlenek, potřeb i přání.

Občanské liberální hnutí je postaveno na myšlence občanské společnosti, kde je kladen důraz na svobodu, spravedlnost, lidská práva, ale i odpovědnost. Jedním ze základních principů iniciativy je nastavit státní systém tak, aby nižší stupně (kraje, obce pověřené, města a obce) měly co největší volnost a nezávislost na centrálním řízení státu, protože občané jsou zde státu nejblíže a stát je právě zde nejblíže občanům. Iniciativa je otevřena každému občanovi České republiky, jehož smýšlení a orientace je jednoznačně prozápadní, a který chce žít ve svobodné a svébytné vlasti. Je postavena na svých základních hodnotách a řešení jednotlivých otázek a problémů je nacházeno na základě diskuse nacházení přijatelných kompromisů na principu plurality názorů, ale vždy s respektem k základním hodnotám, ke kterým se iniciativa hlásí. Normou a zásadou je předpoklad vytváření jistého vzorce chování, ve kterém ústřední místo zaujímají principy spoluodpovědnosti, solidarity, vzájemné úcty a důvěry.

 

Gordon White:
„Občanská společnost je přechodnou oblastí umístěnou mezi státem a rodinou, která obsahuje organizované skupiny či sdružení, které jsou oddělené od státu, těší se jisté míře autonomie ve vztahu k státu a jsou vytvořené dobrovolně členy společnosti s cílem ochraňovat nebo rozšiřovat svoje zájmy, hodnoty nebo identity.“

 

Soubor ke stažení:
Základní myšlenky (pdf)

3 Comments - Leave a Comment
 • Jan Obdržálek -

  Jaký je vztah hnutí k politickým stranám? Tj. může být členem hnutí člen některé politické strany, nebo se to vylučujee?

 • OLH -

  Iniciativa je otevřena všem jednotlivcům, kteří si uvědomují vážnost situace, která na politické scéně panuje.
  Základem je pokusit se nedovolit jakékoli snaze o totalitní způsob vládnutí nad tímto státem – ať se jedná o způsob vlády jedné strany, jako tomu bylo v minulém století, nebo o vládu finančních skupin či dokonce jednotlivců (oligarchů), což je hrozba současné doby.
  A nejhorší je, že hrozí hrozí nastolení novodobé totality od osob, které byly součástí totality minulé.

 • Hosting -

  Formulace i pocet zakladnich pravidel se muze v jednotlivych skolach lisit, ale v podstate se vzdy jedna o rozvedeni nebo prizpusobeni novym podminkam vyse vyjmenovanych zakladnich zasad, proto lze rici, ze techto pet pravidel tvori jakesi zakladni zivotni zasady kazdeho buddhisty.

 • Leave a comment

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *